Wybór materaca do snu wcale nie jest taki prosty – na co warto uważać?

Problemy ze zdrowym snem, niewystarczającą regeneracją i brakiem odpoczynku, prowadzą do wielu problemów, m.in. otyłości, podwyższonego ciśnienia, czy też do ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II. Okazuje się, że podstawową przyczyną braku odpowiedniego wypoczynku jest niewłaściwe podłoże, na którym się śpi. Zastąpienie kanapy lub sofy łóżkiem z materacem do spania to pierwszy krok, ale nie ostatni – kluczowy staje się wybór odpowiedniego materaca.

Grubość i jakość materaca to jeden z najważniejszych czynników, które należy sprawdzić przed zakupem materaca. Optymalna grubość materaca wynosi 26 cm – zapewni ona wyższy komfort podczas użytkowania niezależnie od pozycji użytkownika w czasie snu i jego wagi. Powszechnie dostępne na rynku materace rolowane zwykle wyposażone są w najbardziej ekonomiczną z dostępnych tkanin. W skrajnych, ale częstych przypadkach bywa i tak, że boki takich materacy, kosztujących nawet kilkaset złotych, wykonane są ze zwykłej tkaniny tapicerskiej. Dobrej jakości materac uszyty jest z najwyższej jakości tkanin, przypominających jedwab (np. tkanina Thermal Control). Najlepiej, jeśli pokrowiec z tkaniny posiada odpowiedni atest (np. Eko-Tex Standard 100). Tkanina materaca musi swobodnie przepuszczać powietrze i pochłaniać wilgoć – w innym przypadku jakość snu będzie mocno zaniżona. Przytaczany rodzaj tkaniny już po 30 minutach może być suchy, podczas gdy promowane przez producentów powszechnych materacy tkaniny bawełniane wciąż będą przynajmniej w 50% mokre. Różnica wydaje się zatem kolosalna.

jak wybrać materac

Jak odróżnić dobry materac od złego, ale wciąż drogiego?

Wybierając materac do snu, należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Jeżeli jest ona rozbudowana, materac posiada wiele stref, które bezpośrednio wpływają na wyższy komfort użytkowania, to warto wówczas dokonać zakupu. Tylko wielostrefowe materace, zapewniające prawidłowe ułożenie ciała podczas snu z równomiernym obciążeniem dla każdej części ciała, pozwalają na prawidłowy wypoczynek. Kolejną cechą dobrego materaca jest posiadanie antypoślizgowej warstwy spodniej, eliminującej ryzyko przemieszczania się materaca po łóżku. Decydując się na taki materac, śmiało można wówczas wybrać łóżko, którego stelaż nie posiada wysokich obramowań bocznych.

Podsumowując, tkanina, grubość materaca i zaimplementowana w nim nowoczesna technologia są najważniejszymi czynnikami, które należy dokładnie sprawdzić przed zakupem konkretnego materaca. Choć z jednej strony nie należy na zdrowym śnie oszczędzać, to jednak przyglądając się ofertom należy zwracać uwagę przede wszystkim na poszczególne cechy materaca – bywa i tak, że dobry producent materacy (przykładem może być SOVEA) oferuje doskonałe produkty dostępne dla każdego, podczas gdy konkurencja udostępnia je tylko w droższej klasie premium. Profesjonalizm producenta materaca można rozpoznać nawet po kwestii transportu i pakowania produktów. Przykładowo, pakowanie materaca w specjalny karton transportowy, a nie tylko owijanie go tylko zwykłą folią, pokazuje szacunek dla klienta i dla wytworu własnej pracy – dobrego materaca.