Jak sobie materac kupisz, tak się wyśpisz – można by sparafrazować stare powiedzenie. Jest w tym dużo prawdy, bo dobry materac ma o wiele większy wpływ na nasze zdrowie niż dobrze ułożone prześcieradło i kołdra. Wybór dobrego materaca jest ważny zwłaszcza w kontekście coraz powszechniejszych problemów z kręgosłupem.

Nasze kręgosłupy coraz częściej wołają o pomoc. U naszych przodków na ogół schorzenia kręgosłupa miały podłoże reumatyczne lub były efektem przeciążania organizmu dźwiganiem ciężarów oraz wyczerpującą pracą, często w złych warunkach. Dziś jest odwrotnie: nasze kręgosłupy cierpią, ponieważ mamy za mało ruchu. Przeciętny Polak, podobnie jak jego koledzy i koleżanki z innych krajów Europy coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Gdy pojawią się pierwsze problemy z kręgosłupem, materace zdrowe dla kręgosłupa stają się koniecznością, aby nie pogłębiać schorzeń.

Jaki materac wybrać przy schorzeniach kręgosłupa?

Osoby ze schorzeniami kręgosłupa poszukują na ogół z materacy rehabilitacyjnych. Ważne jest jednak aby pamiętać, że określanie materaca jako „rehabilitacyjnego” nie oznacza, że będzie on dobry dla naszego kręgosłupa. Liczą się właściwości produktu. Możemy kupić materac, który będzie świetny dla naszego kręgosłupa choć nie będzie określony jako materac rehabilitacyjny. A z drugiej strony produkt reklamowany szumnie jako „rehabilitacyjny” może być tanim, słabym technologicznie, zwykłym materacem.

Na jakie zatem właściwości prozdrowotnego materaca powinniśmy zwracać uwagę?

 

Po pierwsze: materace wielostrefowe oznaczają lepsze ułożenie ciała

Materac na ból kręgosłupa powinien być wielostrefowy. Tylko taka konstrukcja zapewnia obecnie równomierne rozłożenie sił nacisku i zapewnia dobrą pozycję podczas snu. Materace jednostrefowe zawsze w pewnym stopniu powodują nieprawidłowości w ułożeniu ciała. Często tułów zapada się bardziej podczas gdy głowa i stopy pozostają wyżej. To powoduje  z kolei różnego rodzaju napięcia i obciążenia kręgosłupa.

Istotne jest też to, że materace wielokomorowe zużywają się równomiernie. To bardzo ważne, ponieważ nawet materac, który służy naszemu zdrowiu na początku użytkowania, po kilku latach może nam przestać dobrze służyć jeśli pojawią się w nim nierówności lub różnice w twardości w poszczególnych miejscach. Odpowiedni materac na ból kręgosłupa nie może po roku czy dwóch mieć wgłębień deformujących naszą sylwetkę podczas snu.

Po drugie: ważna jest grubość materaca

Optymalna grubość materaca to około 25-27 centymetrów. Zależy ona od jego konstrukcji i zastosowanych materiałów. Na pewno bardzo cienkie materace ze słabej jakości wypełnieniem nie pomogą naszemu kręgosłupowi. Minimalna, konieczna grubość materaca wiąże się m.in. z dostosowaniem go do wagi użytkownika. Grubość 26 cm jest optymalna, ponieważ pozwala na wygodny sen większości osób. Wyjątkiem mogą być osoby cierpiące na bardzo dużą otyłość. Jeśli materac będzie zbyt cienki w stosunku do masy ciała, nie zapewni odpowiedniej amortyzacji ani rozłożenia sił ciężkości, co może powodować, że będziemy się rano budzić niewypoczęci i z bólem kręgosłupa.

Po trzecie: przewiewne tkaniny i materiały

Zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne materaca nie pomogą, jeśli będzie on wykonany z niskiej jakości tkanin i materiałów. Na rynku nie brak drogich materacy, których boki to zwykła tkanina tapicerska. Tymczasem istotne jest przepuszczanie powietrza, dzięki czemu materac nie jest zawilgocony. Zwykła bawełna ma w tym zakresie dość słabe właściwości. Lepszym wyborem będą nowoczesne tkaniny, takie jak np. Thermal Control. Szybki czas schnięcia powoduje, że łatwiej utrzymać taki materac w czystości – możemy po prostu częściej to prać i usuwać zbierający się kurz oraz brud będące groźne dla alergików.

Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać w przypadku problemów z kręgosłupem, warto zapamiętać te zasady. Materac powinien być:

  • Wielokomorowy,
  • odpowiednio gruby (najlepiej ok. 26 cm),
  • wykonany z wysokiej jakości szybkoschnących tkanin.

Życzymy udanego wypoczynku 🙂