Praca, dom, uczelnia, zakupy, dzieci, natłok obowiązków. Zna to każdy z nas. Dzisiejszy styl życia wymaga od nas ciągłego pędu i pośpiechu. Jesteśmy coraz częściej zestresowani i, o zgrozo, niewyspani. Co zrobić, żeby wieczorem zwolnić i zapewnić sobie zdrowy sen nocą?

Zdrowy sen dla kręgosłupa

            Najgorszą pozycją do snu jest spanie na brzuchu, które najbardziej obciąża kręgosłup. Dodatkowo, podczas takiego snu, uciskamy narządy wewnętrzne, a płuca mają ograniczony dostęp do powietrza. Przez to budzimy się niewyspani i słabo zregenerowani. Niewłaściwą pozycją jest również spanie na prawym boku, które powoduje, że żołądek naciska na trzustkę. Przez to możemy nabawić się wielu chorób ze strony układu trawiennego (na przykład refluks czy zgaga). Lepszym pomysłem jest sen na lewym boku. Nie warto też spać z ręką włożoną pod głowę. Kto z nas nie doświadczył nieprzyjemnej pobudki z mrowiejącą ręką?

            Wielu lekarzy i fizjoterapeutów rekomenduje spanie na plecach. Jest to najbardziej naturalna pozycja człowieka, zapewniając tym samym korzyści dla kręgosłupa oraz największe uczucie komfortu. Przyzwyczajmy się stopniowo do zasypiania w tej pozycji, a już po kilku dniach poczujemy różnicę.

Jak wybrać odpowiedni materac?

            Dobry materac to podstawa udanego snu i przespanej nocy. Powierzchnia, na której śpimy nie powinna mieć żadnych wgnieceń i nierówności. Najlepiej wybrać materac, który będzie dostosowywał się do kształtów ciała. Idealnym wyborem może okazać się materac termoelastyczny, który reaguje na nacisk ciała i jego temperaturę.

            Przy zakupie materaca warto również zwrócić uwagę z jakich produktów jest wykonany. Materiały użyte od produkcji powinny zapewniać dobrą cyrkulację powietrza oraz hamować rozwój drobnoustrojów. Takie materace producenci oznaczają jako antyalergiczne. Aby zapewnić idealną higienę podczas snu, najlepiej zakupić materac ze zdejmowanym pokrowcem. Dzięki temu możemy zachować dbałość o higienę i pokrowiec prać w pralce.

Poduszki z pierza?

            Poduszki z pierza zazwyczaj kojarzą nam się z miękkością i wygodą. Tymczasem o wiele lepszym wyborem jest zainwestowanie w poduszki ortopedyczne lub te wykonane z pianki termoelastycznej. Poduszka powinna podpierać szyjny odcinek kręgosłupa. Dlatego poduszki termoelstyczne dopasowują się do kształtu ciała oraz zapewniają właściwe ułożenie głowy podczas snu. Ważne jest też, aby nie spać na kilku warstwach poduszek. Powinniśmy dostosować wysokość poduszki do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

poduszka termoelastyczna

5 dodatkowych porad, żeby dobrze spać

Warto zastosować się do poniższych rad, aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

  1. Zawsze wietrz sypialnię przed snem. Najlepszy zakres temperatury podczas snu to 17-10 stopni Celsjusza.
  2. Śpij w pościeli wykonanej z bawełny lub flaneli. Sztuczne tkaniny, często dostępne na rynku, zwiększają potliwość, przez co zmniejszają komfort snu.
  3. Śpij w ciszy (bez radia czy telewizora), a przed snem posłuchaj relaksującą muzykę lub przeczytaj ulubioną książkę.
  4. Przed snem nie korzystaj z telefonu czy laptopa. Nie pracuj w łóżku! Metoda równowagi work-life balance na pewno przyczyni się do lepszego snu.
  5. Pamiętaj o dobrze dobranym materacu, który reaguje na nacisk ciała.